Yoga Kalbe Faydalı

Yapılan çalışmalarda yoga'nın kalp ve damar hastalıklarındaki olumlu etkisi gösterilmiştir. Önemli kardiyoloji dergilerinden JACC'da yayınlanan küçük bir çalışmada yoganın başka bir faydası daha gösterilmiştir. En sık görülen ritim bozukluğu olan atrial fibrilasyon hastalarında da yoganın faydalı olduğu ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın bulgularına göre yoga ritim buzukluğu devrelerini azaltmış ve belirtilere iyi gelmiştir.

Tek merkezli yapılan bu çalışmada haftada iki gün 60 dakika 3 ay süreyle yoga yapılmasının yapılmayan peryotlara göre belirgin fayda sağladığı belirlenmiştir. Yoga ayrıca hastaların yaşam kalitelerini yükseltmiş, zihinsel durumlarını da düzeltmiştir. Ayrıca kalp hızına, sistolik ve diyastolik kan basıncını da iyi geldiği gösterilmiştir.

Araştırmacılar yoganın faydalı yönüne dikkat çekmeleri yanında, bulguların geniş çalışmalar ile desteklenmesi gerektiğini ifade etmişlerdir.

Yorum:

Uzun yıllardan beri insanların mental ve vücutsal kalitelerini yükseltmek için kullanılan yoga ile ilgili tartışmalar çok yapılmıştır. Bu çalışma küçük bir hasta grubunu içermesine karşın, sonuçları itibariyle önemli bilgiler vermektedir. Doç.Dr.Şekip Altunkan'a görede kolay ve ucuz bir yöntem olan yoga yararlıdır. Tavsiye edilmesinde zarar yoktur.

Kaynak:

http://content.onlinejacc.org/article.aspx?articleid=1567301

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.