Tuzu Azaltmak Binlerce İnsanın Hayatını Kurtarıyor

Amerika'da yapılan bir çalışmada daha az tuzlu diyet tüketmekle son 10 yıl içerisinde ABD vatandaşlarından 250-500.000 arasındaki kişinin hayatının kurtulabilecği hesaplandı.

Amerikan Kalp Birliği'nın (AHA) yayın organı Hypertension dergisinde yayınlanan bu çalışmada, bir şahsın günde bir çay kaşığı tuzun % 5'i kadar daha az tüz tüketmekle 10 yıl içerisinde toplam tuz tüketiminde % 40 oranında azalma olacağı belirlenmiştir. Bu takdirde;

  • Yaklaşık günlük tuz tüketiminin 2.2 gram azalacağı ve bu sayede 10 yıl içerisinde tüm ABD'de 250-500.000 cıvarında hayatın kurtulabileceği hesaplanmıştır.
  • Bu durumda ölümlerin % 60 oranında azaltılabileceği ve tuz azaltma daha fazla olunca daha çok insanın hayatının kurtulabileceği belirtilmiştir.

Peki araştırmacılar bu sonuca nasıl ulaşmışlardır? Kullandıkları özel istatistik programları ile, daha önce yapılan tuz azaltılmasının kalp ve damar hastalıkları ve ölümü azaltmakta ne kadar etkili olduğuna yönelik çalışmalar temel alınarak bir model geliştirmişler ve bu model üzerinden varsayımda bulunmuşlardır. Bu matematiksel modellemenin vardığı sonuçların başka araştırmalar ile de benzer olduğunu belirtmişlerdir.

Bilindiği gibi, modern toplumda hazır gıda tüketimi ve buna bağlı olarak tuz tüketimi çok artmıştır. Tuzun fazla tüketilmesi kan basıncında yükselmeye yol açmakta, oluşan hipertansiyon ise kalp krizi, inme ve diğer damar hastalıkları riskinin artmasına yol açmaktadır. Araştırmacılar toplumda birinci ölüm nedeni olan kalp ve damar hastalıklarından ölümlerin azalmasında, tuz tüketimini azaltmanın önemli rolü olacağını belirtmişlerdir.

Bahsedilen çalışmada elde edilen sonuçlar matematiksel bir model üzerinden tahmini olarak hesaplanmıştır. Bilindiği gibi hayatta her şey bu kadar düzgün gitmez. Elde edilen rakamlar çok yüksektir ve toplum sağlığı için çok umut vericidir. Bu kadar olmasa bile tuz tüketimindeki azalma, toplum sağlığını çok olumlu etkiler, yaşam süresi uzar, ölümler azalır. Günlük hayatta ihtiyacımız olanın 30 misli fazla aldığımız tek madde tuzdur. Yani tuz azaltılması insan hayatında olumsuzluğa yol açmaz.

T.C Sağlık Bakanlığının tuz tüketimini azaltma yönündeki çabalarını detekleme açısından bu çalışma çok önemlidir. Toplum olarak tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik her çabayı desteklemeliyiz. Gelecekte sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlayacak en önemli faktörlerden birisi budur.

Kaynak:

http://newsroom.heart.org/news/reducing-sodium-in-u-s-may-save-hundreds-of-thousands-of-lives-over-10-years

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.