Omega 3 İçeren İlaçların Faydası Yok

Bir efsanenin daha mı sonu geliyor. Uzun yıllardan beri faydası konusunda çok sayıda çalışma yayınlanan Omega 3 ile ilgili son aylarda yapılan araştırmalarda faydası olmadığı ileri sürülmektedir.

İtalya'da yapılan ve NEJM dergisinde yayınlanan son çalışmada 12.500 kadar çeşitli kardiyak risk faktörleri olan katılımcıda Omega 3'ün kalp ve damar hastalıklarından koruma etkisi incelendi.

Bu çalışmada günlük 1 gram Omega 3 içeren ilaç plasebo ile karşılaştırıldı. Toplam çalışma grubunda ve grup altı analizlerde primer ve seonder korumada Omega 3 plasebo'ya üstün bulunmadı. Sadece kadın hastalarda çok az miktarda biraz daha üstün olduğu gösterildi.

Bu sonuç daha önce JAMA'da yayınlanan ve 69.000 hastayı içeren metanaliz sonucu ile uyumludur. Ancak kadınlarda hafif fayda olması, Omega 3'e bir şans verilmesi gerektirdiğini düşündürmesine karşın, yine de ihtiyatla karşılanmalıdır. Pahalı bir ürün olan Omega 3 kullanımının teşvik edilmesi çok mantıklı gözükmemektedir.

Kaynak:

The Risk and Prevention Study Collaborative Group. n-3 fatty acids in patients with multiple cardiovascular risk factors. N Engl J Med 2013 May 9; 368:1800. (http://dx.doi.org/10.1056/NEJMoa1205409)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.