x
İçerik Menü

İdrar Kaçırma Tipleri

İdrar Kaçırma (İnlontinans) Tipleri:

Stress İnkontinans: Yukarıda açıkladığımız gibi, inkontinans olarak adlandırılan idrar kaçırmanın en sık görülen tipidir. Leğen kemiğinin (pelvik bölge) içindeki kasların zayıflığından veya üretranın çevresini kaplayan sfinkter kaslarının yetersiz kasılması sonucunda egzersiz, öksürme, aksırma, gülme ve herhangi bir vücut hareketi sırsında mesane üzerine basınç oluşur ve idrar dışarı çıkar. Bu problem hem erkeklerde ve hem de kadınlarda görülebilir. Kadınlarda menapoz döneminde ve doğumdan sonra, erkeklerde ise prostat ameliyatlarından sonra daha çok görülür.

Urgency İnkontinans ve Hiperaktif Mesane: Beklenmedik zamanlarda, uykuda dahil, ani işeme hissi ile birlikte idrar hızlıca mesaneden kaçar ve kişi tuvalete gidecek kadar zaman bulamaz, büyük miktarda idrar kaçırma olur. Hiperaktif mesane dışında, beynin mesanenin kontrolunu kaybettiği sinir sistemi hastalıklarında da urgency inkontinans görülebilir. Bu hastalıklar arasında inme, bunama, Alzheimer hastalığı ve multiple skleroz (MS) sayılabilir.

Karma Tip İdrar Kaçırma: Çok yaygındır ve bu durumda hem stres ve hem de urgency tip inkontinans birlikte görülebilir. Bu tiplerden herhangi birisi baskın olabilir. Tedavi her iki tip üzerine yönelik olarak yapılmalıdır. Ancak belirtilere yönelik tedavi, baskın olan tipe doğru yöneltilebilir.

İdrarın Kronik Olarak Birikmesi Sonucu Görülen İdrar Kaçırma: Bu tip idrar kaçırma mesanenin depolama kapasitesinden daha fazla idrar birikmesi sonucunda görülür. Taşma şeklindedir ve azar azar oluşur. Bunu yapan hastalıklar arasında diyabet, pelvik travma, ciddi pelvik operasyonlar, kadınlarda pelvik organların sarkması, erkeklerde prostatın aşırı büyümesi, omurilik zedelenmeleri, MS, Parkinson ve çocuk felci sayılabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.