Hava Kirliliği Kalbin Düşmanı 11.06.2014
Uzun bir zamandan beri hava kirliğinin kalp ve damar hastalıklarında, özellikle inme ve kalp krizinde risk faktörü olduğu bir çok çalışma ile gösterilmişti. Hatta yapılan tahminlere göre yılda yaklaşık 3.2 milyon ölümden hava kirliliğinin sorumlu olduğu ileri sürülmektedir.

Heart dergisinde İngiltere'de yapılan bir çalışma yayınlandı. Bu çalışmada araştırmacılar 400.000'den fazla kalp krizini, 2 milyon hastaneye yatma olayını ve 600.000 ölümü incelediler. Çalışmada kısa süreli hava kirliğinin risk faktörü olmadığını gösterdiler. Yalnız hava kirliliğinin önemli maddelerinden azot diokside maruz kalmanın kalp ve damar hastalıkları ile ilgili olduğunu ileri sürdüler. Küçük partiküllerin ise (2.5 mikrometre'den az) ritim bozukluğu ve pıhtı atmasına bağlı ölümlerden sorumlu olduğunu belirlediler.

Aslında hava kirliliği sadece kalp ve damar sağlığı için değil, akciğer sağlığı için de önemli bir risk faktörüdür. Ancak bu riskin nasıl oluştuğunu belirlemek kolay değildir. Yalnız hava kirliliği ile ciddi bir şekilde mücadele eden ve bu anlamda başarılı sonuçlar alan şehirlerdeki kalp ve damar hastalıklarındaki azalma, riskin dolaylı göstergesi olabilir. Hava kirliliği üzerine yapılan çalışmaların sonuçları, belediyelerin bu sorun ile mücadeleyi artırmaları gerektiği konusunda ciddi bir uyarıdır.

Kaynak:

http://heart.bmj.com/content/early/2014/04/10/heartjnl-2013-304963
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.